no-img
8ISI

عملیات لیزری برای جلوگیری از خوردگی پوشش­های طلای اتصالات الکتریکی - 8ISI


8ISI
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

عملیات لیزری برای جلوگیری از خوردگی پوشش­های طلای اتصالات الکتریکی
zip
آوریل 7, 2014
۶,۰۰۰ تومان
۶,۰۰۰ تومان – خرید

عملیات لیزری برای جلوگیری از خوردگی پوشش­های طلای اتصالات الکتریکی


عملیات لیزری برای جلوگیری از خوردگی پوشش­های طلای اتصالات الکتریکی

چکیده

موادی که در اتصالات الکتریکی به کار برده می­شوند از جنس آلیاژ مس هستند (برنج یا برنز) که با روش آبکاری دو لایه پوشش هم بر روی آن­ها نشانده می­شود، لایه اول از جنس نیکل بوده (لایه­ نفوذی) و لایه­ دوم از جنس طلاست (لایه­ی مقاوم در برابر خوردگی). روزنه­هایی در پوشش نیکل و طلا وجود دارد که منجر به خوردگی زیرلایه­ای می­گردد.

برای اصلاح ساختار پوشش طلا، عملیات سطحی لیزری بر روی انجام شده است. ابتدا از یک لیزر اکسایمر (دی­مر تحریک شده) استفاده شده است چون ضریب جذب فوتون آن از محدوده­ ماورای بنفش بالاتر است و در ثانی اشعه­ لیزر آن به صورت یکنواخت برای عملیات سطحی عمل می­کند. هدف این عملیات سطحی محدود کردن تخلخل لایه­ طلاست که این تخلخل منشأ حفرات خوردگی می­باشد؛ هدف دیگر آن صاف کردن سطح تا حدی است که زبری سطح از از ایجاد اتصال صحیح الکتریکی جلوگیری نماید.

اثر عملیات لیزری طبق پارامترهای مختلف سطحی بررسی می­شود (پارامترهایی چون زبری زیرلایه، ضخامت دو پوشش متوالی نیکل و طلا). مدل عددی هم برای شبیه­سازی اثر پارامتر اشعه­ لیزر بر روی ذوب سطحی مورد استفاده قرار گرفته است. تست خوردگی هم در محیط هوای مرطوب مصنوعی ایجاد شده که حاوی مقادیر کمی آلاینده­ی (No2, SO2 و Cl2) بود انجام شد. روش­های استفاده شده برای کنترل این اثرات میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM هستند.

کلیدواژه: عملیات لیزری , خوردگی , پوشش­دهی طلا , Laser treatment , corrosion prevention , electrical contact gold coatingموضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.